Naujienos

Vakcina – būdas iš kančios išeiti ir grįžti į normalų bei įprastą gyvenimą

Birutė KYBARTIENĖ 

„Ligoninėje labai daug galimybių. Ateitis yra. Kai užgesinsime šį gaisrą, tai bėgsime į priekį“, – kalbėjo naujasis Joniškio ligoninės vyr. gydytojo pavaduotojas medicinai M. Gedminas.

                 

Pirmoje eilėje (aukštai), iš kairės – M. Gedminas ir V. Dambrauskas, antroje eilėje (žemiau) – V. Gailius ir L. Martinaitienė.

Ketvirtadienio, sausio septintosios, pavakary, 18 val. prasidėjo ir vyko Joniškio rajono savivaldybės socialiniuose tinkluose surengta nuotolinė tiesioginė transliacija tema: „COVID-19 vakcinacijos procesai, iššūkiai ir tikslai“.

www.joniskiodienos.lt taip pat buvo sudaryta galimybė stebėti šią transliaciją. Joje dalyvavo Joniškio rajono savivaldybės meras Vitalijus Gailius, Joniškio ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotojas medicinai Martynas Gedminas, Viešosios įstaigos Joniškio pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Lina Martinaitienė ir savivaldybės administracijos viešųjų ryšių specialistas Vilius Dambrauskas.

Žmonėms rūpimi klausimai

Dieną prieš šį renginį savivaldybės administracijai pateikėme klausimus, kurie rūpi Joniškio dienų skaitytojams. www.joniskiodienos.lt klausė:

Kiek šiuo metu rajone yra sergančių COVID-19 liga, kiek pasveiko, kiek iš viso mirė? www.joniskiodienos.lt skaitytojai domėjosi ir apie koronaviruso proveržį (buvo ar yra) Joniškio pirminės sveikatos priežiūros centre ir Joniškio ligoninėje. Taip pat klausėme apie situaciją šiose gydymo įstaigose?

Kadangi Joniškio ligoninėje yra Slaugos skyrius, kuriame gydomi senyvo amžiaus ir, galima sakyti, labiausiai pažeidžiami žmonės, www.joniskiodienos.lt klausė, ar pavyko/pavyksta juos apsaugoti nuo koronaviruso? Kaip tas daroma?

Kadangi koronavirusas buvo įsisukęs ir į Greitosios medicinos pagalbos skyrių, klausėme, kaip ten yra dabar, ar žmonės (medikai) turi visas apsaugos priemones?

Kadangi puikiai žinoma, kad koronavirusas nesirenka žmonių pagal profesiją, „kerta“ ir medikus, kurie dirba patį pavojingiausią ir sunkiausią šiuo metu darbą, todėl klausėme, kiek tarp susirgusių COVID-19 liga žmonių yra Joniškio rajono medikai. Kokia jų sveikatos būklė? Taip pat teiravomės, ar Joniškio ligoninėje gydomi tik Joniškio rajono gyventojai, ar ir ligoniai iš kitų rajonų? Ar yra sudaryta sutartis su Šiaulių Respublikine ligonine? Ar Joniškio ligoninėje yra COVID-19 gydyti būtina medicinos įranga, kokia ji? Gal sunkesni ligoniai vežami į Šiaulių Respublikinę ligoninę?

Klausėme, ar vakcina jau pasiekė Joniškį, ar skiepijami ja medikai? Ar medikams padėti buriami savanoriai? Ar tokių savanorių yra Joniškio ligoninėje?

Taip pat www.joniskiodienos.lt pateikė asmeninį klausimą Joniškio ligoninės vyr. gydytojo pavaduotojui medicinai Martynui Gedminui. Jis toks – Ar Joniškio ligoninėje dirbti lengviau nei kad buvo Šiaulių Respublikinėje ligoninėje?

Meras pasidžiaugė, kad atkeliavo vakcina

Nuotoliniame renginyje kalbėjęs meras pasidžiaugė, kad gruodžio 6-ąją Joniškio rajoną pasiekė pirmoji vakcinos siunta ir pradėti skiepyti medikai. Kalbėtojas akcentavo, kad situacija rajone sudėtinga. Nuo pandemijos pradžios (pavasario) COVID-19 liga susirgusiųjų – 900. Apie 450 – dabar sergančių, tačiau skaičiai, anot mero, gali būti netikslūs, nes kai kurie žmonės nesikreipia į medikus. Jis pasidžiaugė, kad atkeliavusi vakcina – būdas toliau žengti į priekį ir grįžti į normalų gyvenimą. Taip pat džiaugėsi, kad Joniškio ligoninė sulaukė jaunų ir šviesių žmonių, minėjo neseniai pradėjusį dirbti ligoninės vyr. gydytojo pavaduotoją medicinai Martyną Gedminą.

„Esu vakcinų šalininkas, esu pasiskiepijęs nuo visko: gripo, erkinio encefalito“, – vardijo V. Gailius ir pridūrė, kad tiki vakcinos nuo koronaviruso galimybėmis, šiuo pasakymu, kaip ir drąsindamas abejojančius, kad verta skiepytis.

„Vakar, gruodžio 6-ąją, paskiepyta 90 rajono medikų. Šiandien šis darbas tęsiamas, – sakė L. Martinaitienė. – Medikai gerai toleravo vakciną“, – pridūrė ir pabrėžė, kad laukiama daugiau kaip 400 vakcinos dozių. Nuo gruodžio 12-osios bus pradėti skiepyti socialinių įstaigų darbuotojai ir gyventojai.

Pagrindiniai žmonių gyvybių gelbėtojai

„Gydytojai ir slaugytojai, kurie yra arčiausiai paciento, arčiausiai jo kančios, didžiausią riziką patiria. Pradžioje kovoti su šia liga buvo įdomu, net „faina“, bet kai procesas trunka taip ilgai ir matom tuos pacientus, norisi atostogų, todėl labai pasisekė, kad mokslininkai taip greitai sukūrė vakciną, nes ji, vakcina – vienas būdas iš to (turėjo galvoje kančios) išeiti ir grįžti į normalų ir įprastą gyvenimą“, – kalbėjo M. Gedminas. Jis sakė, kad vakcinos efektyvumas – geras, o saugumas – stulbinantis. Priminė, kad žmogui reikia 2 vakcinos dozių, po trijų savaičių būtina antroji. Anot M. Gedmino, vakcina ir švarus vanduo – pagrindiniai žmonių gyvybių gelbėtojai.

Žinoma, po skiepo šalutiniai reiškiniai gali būti, galvos skausmas, vietinis odos paraudimas. „Jeigu visa tai yra, tai žmogaus organizmo imunitetas užsikūrė“, – paprastai, suprantamai ir aiškiai kalbėjo medikas.

Vertas A. Nobelio premijos

L. Martinaitienė mano, kad per pirmąjį šių metų ketvirtį Joniškio rajono medikai ir socialinių globos įstaigų darbuotojai bus paskiepyti 100 proc. Joniškio pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė sakė, kad šiuo metu COVID-19 liga serga 6 centro darbuotojai. Ligoninėje situacija – galimai prastesnė. Meras dar kartą aiškino, kiek yra sergančių, kiek pasveikusių, tačiau, kiek nuo COVID-19 yra mirusių Joniškio rajono gyventojų, nepasakyta.

Sunkoka kol kas atsakyti, kiek mėnesių po vakcinos suleidimo bus saugus žmogus, tą parodys laikas, tačiau M. Gedminas mano, kad vakciną nuo COVID-19 sukūręs mokslininkas vertas Nobelio premijos.

Be kita ko Joniškio ligoninės vyr. gydytojo pavaduotojas M. Gedminas paaiškino, kad pandemijos pradžioje joniškiečiai buvo vežami į Respublikinę Šiaulių ligoninę, dabar dauguma rajono žmonių gydomi Joniškio ligoninėje, prie kiekvienos lovos yra gydymui reikalinga aparatūra. Meras įsiterpė sakydamas, kad aparatūrai įsigyti buvo skiriami biudžeto pinigai...

„Mūsų pareiga nuo šiauliečių nuimti labai didelį jų darbo krūvį, įrangos tikrai yra, bet be žmogaus kompetencijos ji gali ir neveikti. Turim labai sunkiai dirbančias slaugytojas, turim vaistų, turim įrangą, bet viskas priklauso nuo to, kaip mokame ja naudotis,“ – maždaug taip kalbėjo vyr. gydytojo pavaduotojas M. Gedminas.

Ar ligoninėje yra savanorių?

„Mes labai laiku, šventiniu laikotarpiu, paprašėme pagalbos ir sulaukėme pirmųjų savanorių, kuriems dėkojame, – sakė vienas iš Joniškio ligoninės vadovų. – Bet... Gauti savanorį nėra sunku, sunkiau gauti savanorį žmogų, kuris įsipareigoja ir dirba iš širdies“, – maždaug taip kalbėjo.

Po šių žodžių įsiterpė Joniškio rajono meras ir pasakė, kad Joniškio ligoninėje prie kovidinių ligonių jau savanoriauja ir Martyno žmona.

„Kada žmogui geriau, kai jo rankoje atsiranda guzelis ar kai jis guli lovoje bejėgis su vamzdžiu burnoje?!“ – retorinį klausimą kėlė gydytojas M. Gedminas ir į jam www.joniskiodienos.lt skirtą asmeninį klausimą, ar Joniškio ligoninėje dirbti lengviau nei kad buvo Šiaulių Respublikinėje ligoninėje, atsakė taip: „Kuo mažesnė bendruomenė, tuo didesnė asmeninė atsakomybe. Didesniame mieste tokio bendruomeniškumo nėra. Ligoninėje labai daug galimybių. Ateitis yra. Kai užgesinsime šį gaisrą, tai bėgsime į priekį“, – kalbėjo naujasis Joniškio ligoninės vyr. gydytojo pavaduotojas medicinai M. Gedminas.

 

comments powered by Disqus

Papildoma informacija