Naujienos

Vakcina – baubas ar galimybė įveikti klastingąją pandemiją?

Birutė KYBARTIENĖ

„AstraZeneca“ skiepu, antrąja jo doze, galima skiepyti praėjus 4 – 12 savaičių nuo pirmosios dozės, tačiau didžiausias imuninis atsakas yra, kai paskiepijama vėliau, t.y., kuo vėliau (bet ne per vėlai) antra dozė, tuo bus geresnė vakcinos apsauga.“

Vasario vienuoliktąją Joniškio rajone buvo paskiepytas 151 ikimokyklinio ugdymo ir pradinių klasių pedagogas. 79-i iš jų (iki 55 m. amžiaus) buvo paskiepyti „AstraZeneca“ vakcina, o likusieji (vyresni nei 55 m.) – „Pfizer“ vakcina.

„AstraZeneca“ vakcina paskiepyta pedagogė (jos ir kitų pašnekovų vardai ir pavardės redakcijai žinomos – B. K.) pasakojo, kad skiepą gavo rytą. Dieną jautėsi puikiai, tačiau vakarop pradėjo skaudėti raumenis, iki 39 laipsnių ir daugiau sukilo temperatūra, labai prakaitavo, drebėjo, moterį net pykino. Nuo skausmo gėrė vaistą „Ibumetin“, paryčiui užmigo, atsikėlė apie vienuoliktą valandą, ir savijauta gerėjo, tik buvo ištinusi rankos, į kurią buvo paskiepyta, vieta. Kadangi moteris aktyviai sportuoja (greitai vaikšto lauke), porai dienų šio pomėgio atsisakė. Vakcinos nebijojo, džiaugėsi ją gavusi.

Kitos joniškietės pedagogės, paskiepytos „AstraZaneca“ vakcina, jautė panašius pojūčius, kaip kad ir aprašyta kolegė. „Pfizer“ vakcina skiepyta pedagogė sakė, kad paskiepyta jautė begalinį silpnumą, ranka skiepo vietoje taip pat parausvėjo ir patino. Vakciną gavusioms pedagogėms buvo išduoti lapeliai/kortelės, kurioje įrašyta, kada ir kokia vakcina žmogus paskiepytas ir kuomet turės būt skiepijamas antrą kartą. Šioje kortelėje parašyta, kad „AstraZeneca“ vakcina paskiepyti antrąjį skiepą turėtų gauti po 4 savaičių. Tačiau neseniai pasklido informacija, kad vakcina „AstraZeneca“ antrą kartą žmonės bus skiepijami po 12 savaičių arba 3 mėnesių. Pedagogės teiravosi, kaip iš tikrųjų ir kodėl dabar jau taip?

Paprašius į www.joniskiodienos.lt klausimą atsakė Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Aistė Tautvydienė: „Būtent „AstraZeneca“ skiepu, antrąja jo doze, galima skiepyti praėjus 4 – 12 savaičių nuo pirmosios dozės, tačiau didžiausias imuninis atsakas yra, kai paskiepijam vėliau, t.y., kuo vėliau (bet ne per vėlai) antradozė, tuo bus geresnė vakcinos apsauga.“

Be to, A. Tautvydienė aiškino, kad nepageidaujami šalutiniai poveikiai į vakcinas yra normali organizmo reakcija. Ji pabrėžė, kad visos Lietuvos rinkoje šiuo metu esančios vakcinos yra registruotos Europos Sąjungoje. Jos yra saugios ir veiksmingos.

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos atstovė priminė, kad nepageidaujamos reakcijos į vakcinas buvo skausmingumas injekcijos vietoje, rankos skausmas, šaltkrėtis, karščiavimas, nuovargis, galvos ir raumenų skausmas, bendras negalavimas. Dažniausiai šios reakcijos – lengvos arba vidutinio sunkumo ir praeina po kelių dienų.

Sveikatos apsaugos ministerija atnaujino visuomenės vakcinacijos nuo COVID-19 planą, atsižvelgdama į farmacijos kompanijų „AstraZeneca“, „BioNTech“ ir „Pfizer“ bei „Moderna“ pateiktus vakcinų pristatymo planus.

Jeigu gamintojai užtikrins stabilų vakcinų tiekimą, pagal atnaujintą vakcinacijos planą pirmąjį šių metų ketvirtį bus pradėti skiepyti visi senjorai, vyresni nei 65 metų, o masinė vakcinacija prasidės jau šį pavasarį. Gavus naujų duomenų apie į Lietuvą pristatomus vakcinų kiekius – planas bus atnaujintas. 

Joniškyje jau pradėti skiepyti ir vyresni žmonės. Tie, su kuriais teko kalbėtis, sakė, kad skiepytis eis noriai, nes puikiai supranta, kad tai būtina. „Vakcina – juk ne baubas, o galimybė įveikti pandemiją, kuri daugeliui nusibodo. Juk vaikystėje ir jaunystėje buvome skiepijami ir nuo raupų, ir nuo kitokių baisių ligų... Net kalbos nebūdavo, kad kažkas ožiuojasi, neina ir nesiskiepija. Man nesuprantamas kai kurių personų noras ignoruoti vakcinas ir susirgus užkrėtinėti kitus žmones“, – pasakojo 80 m. joniškietis. 

comments powered by Disqus

Papildoma informacija