Naujienos

Prasidėjo sėja ant palangių

Birutė KYBARTIENĖ 

Jeigu kovo septynioliktą ar aštuonioliktą dienomis dar nepasisėjote pomidorų, paprikų ar aštriųjų paprikų, kitaip vadinamų čili pipirais, tai paskubėkite – tinkamos sėjai kovo dienos – 20-a ir 23-a.

                 

Esu tik sodininkė mėgėja, tačiau jau šešetą metų pomidorus sėju ir jų daigus ant palangės užauginu pati. Kodėl? Todėl, kad, pati pasisėjusi, auginsiu tokius pomidorus, kokių noriu, o ne tokius, kokius pirkčiau turguje, nes galima gauti ir ne tokių, kokių norėjau. Be to, sodinukai turguje pakankamai brangūs, todėl, kai tik įsivedėme eurą, beveik viską (išskyrus kopūstus, salierus) užsiauginu ant palangės, nes seniai investavau į vazonus, daigyklas, padėklus vazonams sustatyti, todėl kaskart pirkti jų nereikia.

Auginu keturių-penkių spalvų pomidorus: oranžinius, raudonus, geltonus ir vadinamus juodus. Šiais metais pasisėjau ir ananasinių, kurie, kaip sakė, labai skanūs, nors dera ir negausiai. Jau kelinti metai sėju bei auginu ir aukštaūgius, kūgio formos pomidorus „Hugo“ ir šia veisle esu labai patenkinta. Šie pomidorai gausiai dera, gerai laikosi, skanūs ir tinka džiovinti.

Pernai šiek tiek nusvilau, nes tarp juodųjų pomidorų sėklų buvo primaišyta „Indigo“ veislės pomidorų, kurie buvo neskanūs ir niekur netinkami (maži, pradžioje violetinės spalvos, vėliau – rožinės). Kadangi šių pomidorų sėklų pakelį buvau pirkusi prekybos centre, tai manyčiau, kad geriausia ir patikimiausia sėklas pirkti specializuotoje sėklų parduotuvėje.

Raudonąsias ar oranžines paprikas sodinu šiltnamyje, čili pipiriukus taip pat auginu šiltnamyje. Tačiau sodininkams derėtų žinoti, kad šie augalai nemėgsta kaimynystės, todėl ir jų daigus, ir sodinukus auginu ne ant tos pačios palangės ir skirtinguose šiltnamio galuose. Beje, paprikas ir čili pipiriukus sėju tiesiai į durpinius indelius. Kartais akcijų metu galima jų visai pigiai nusipirkti.

Agurkus, arbūzus, kuriuos planuoju auginti senajame, plėvele dengtame šiltnamyje, į durpinius indelius sėsiu balandžio mėnesį. Vieną kitą durpinį indelį skiriu ir moliūgų ar cukinijų daigeliams auginti. Pernai vienas durpiniame indelyje užaugintas ir vėliau į dirvą perneštas cukinijos daigelis džiugino labai ankstyvu ir gausiu derliumi. Kitus agurkus ar cukinijas sėju gegužės pabaigoje (20, 21-ą dieną) tiesiai į dirvą. Kadangi netingiu palaistyti, tai auga puikiai.

Arbūzus šiltnamyje auginti ketinu pirmą kartą. Kartą, bemaž prieš penkiolika metų arbūzus auginau dirvoje. Buvo labai karšta vasara, užaugo devyni arbūzų kamuoliai. Tokio raudono ir saldaus arbūzo (galima valgyti iki pat tamsiai žalios odelės) jokiame prekybos centre nerasi. Į daržoves prekybos centre net nežiūriu ir nieko neperku (viskas užauga soduose, kurių plotas – apie 18 arų). Vaisių, uogų taip pat beveik neperku, tik kartkartėmis pasiimu bananų ar citrinų, kai baigiasi savų svarainių sultys.

Sodininkams mėgėjams siūlyčiau nepamiršti, tik kiek vėliau, pasisėti ir pasisodinti serenčių, kuriuos auginu eilėmis šalia kopūstų, priešais šiltnamius. Kodėl? Šių gėlių kvapas atbaido kenkėjus, be to, man jos ir gražios.

Prašyčiau ir kitus sodininkus mėgėjus, elektroninio Joniškio dienų laikraščio skaitytojus, pasidalinti patarimais apie sėją, daržovių, uogų ar vaisių auginimą. Labai lauktume patarimų apie gėles, pasidžiaukite tuo, kas pavyko pernai užauginti ir kas labiausiai džiugino širdį. Rašykite mums el. p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. arba Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. .

AČIŪ!!!

 

comments powered by Disqus

Papildoma informacija