Naujienos

Netikėtas dėmesys pradžiugino medikus ir paskatino dar kartą prisiminti rankų higienos svarbą

Zita KATKIENĖ 

Respublikinės Šiaulių ligoninės Infekcijų kontrolės skyriaus specialistės surengė akciją, skirtą Pasaulinei rankų higienos dienai paminėti.

            

Infekcijų kontrolės skyriaus gydytojo epidemiologo padėjėja šventės iniciatorė Ieva Alšauskaitė (iš dešinės), gydytojo epidemiologo padėjėja Silvija Mockienė ir skyriaus vedėja Laima Kupčinskienė pradžiugino ligoninės darbuotojus ir paskatino nepamiršti rankų higienos svarbos.

 Jau daugiau kaip 10 metų gegužės 5-ąją Lietuvoje pažymima Pasaulinė rankų higienos diena, kurią paskelbė Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) 2009 metais. Ligoninės epidemiologės nuo septintos valandos ryto laukė Konservatyviosios medicinos klinikos ir Chirurgijos klinikos darbuotojų, kuriems dovanojo nedidelius priminimus apie rankų higienos svarbą ir po obuolį. Netikėtas dėmesys pradžiugino medikus ir paskatino dar kartą prisiminti rankų higienos svarbą, apie kurią pasakoja Infekcijų kontrolės skyriaus vedėja Laima KUPČINSKIENĖ:

Rankų higienos svarba žmogaus sveikatai labai didelė. Ji gali išsaugoti milijonus gyvybių kasmet bei turėti įtakos sveikatos priežiūros kokybei. Rankų higienos laikymasis padeda išvengti daugelį užkrečiamųjų ligų plitimo visuomenėje. Prie medikų pastangų laikytis rankų higienos rekomendacijų bei tobulinti rankų higienos praktiką epidemiologai kviečia jungtis ir pacientus bei jų šeimos narius.

Tyrimai rodo, kad rankų higiena padeda sumažinti su sveikatos priežiūra susijusių infekcijų (hospitalinių infekcijų), pvz.: pneumonijų, operacinių žaizdų infekcijų, šlapimo takų, kraujo, virškinamojo trakto infekcijų perdavimo tarp pacientų ir darbuotojų ligoninėje galimybę. Todėl sveikatos priežiūros darbuotojai rankų higieną turi atlikti laikydamiesi tam tikros rankų higienos procedūrų, rankų plovimo technikos, vadovaudamiesi specialiai parengtomis metodikomis, pvz. „Penki svarbiausi rankų higienos momentai“ „ Higieninės rankų antiseptikos taisyklėmis“ ir kt.

Šiemet rankų higiena yra nepaprastai svarbi, siekiant užkirsti kelią koronaviruso perdavimui. Šį virusą galima pernešti nuo vieno paviršiaus ant kito užkrėstomis rankomis, o tai palengvina netiesioginį viruso perdavimą kontakto būdu. Koronavirusas gali išbūti ant įvairių aplinkos daiktų nuo 1 iki 3 parų. Kontaktinis perdavimas galimas, kai užterštos rankos liečia burnos, nosies ar akių gleivinę.

Norint greičiau suvaldyti viruso plitimą aplinkoje, rankų higienos įgūdžiai turi tapti kasdienybės dalimi ne tik sveikatos priežiūros įstaigose. Todėl ypač svarbu gerinti galimybes naudotis rankų higienos priemonėmis ir praktika ne tik sveikatos priežiūros įstaigose, bet ir suteikti visuotinę prieigą prie rankų higienai skirtų dozatorių kiekvienam asmeniui prie įėjimų ir įvažiavimų į bet kurį viešąjį ar privatų komercinį pastatą ir į bet kokią viešojo transporto priemonę, ypač didžiosiose autobusų ir traukinių stotyse, oro ir jūrų uostuose, prekybos centruose ir kt. Turi būti numatomas pakankamas rankų higienos dozatorių kiekis, teisingas išdėstymas prie įėjimų ir išėjimų, atsižvelgiant į vartotojų skaičių. Svarbi ir dozatorių, įrangos priežiūra bei reguliarus antiseptiko pildymas.

Visų infekcijų plitime rankos yra svarbiausias infekcijos perdavimo veiksnys, todėl labai svarbus supratimas apie rankų higienos svarbą: teisingą rankų plovimą ar rankų įtrynimą alkoholio pagrindu pagaminta rankų antiseptine priemone, ypač tose vietose, kur nėra vandens ar kitų sąlygų rankoms nusiplauti vandeniu ir muilu.

Kai rankų higienos priemonės yra prieinamos visuomenei, gerėja higienos įgūdžiai, mažėja užkrečiamųjų ligų plitimas. PSO ir UNICEF teigia, kad pasaulyje 3 milijardams žmonių trūksta rankų higienos priemonių namuose ir dviejose iš penkių sveikatos globos įstaigų stokoja reikiamos rankų higienos.

Rankų higienos dieną norima atkreipti dėmesį į rankų higienos svarbą sveikatos priežiūros įstaigose, siekiant visų geresnės sveikatos ir gerovės bei kokybiškų, saugių, efektyvių ir prieinamų sveikatos priežiūros paslaugų.

Medicinos darbuotojų rankų higienai užtikrinti sveikatos priežiūros įstaigose svarbu turėti pakankamą kokybiškų rankų higienos reikmenų kiekį, reguliariai dalyvauti mokymuose, viešinti priminimus, atmintines apie rankų higienos svarbą. Aprūpinti rankų higienos priemonėmis reikia ne tik artimoje su pacientu aplinkoje: palatose, medicinos postuose, apžiūrų kabinetuose, bet ir tose vietose, kur darbuotojai rengiasi asmenines apsaugos priemones, tvarko medicinos atliekas, skalbinius, ruošia maistą.

„Rankų higiena yra pati veiksmingiausia priemonė infekcijų plitimui mažinti, todėl turi būti prieinama visiems pacientams, šeimos nariams ir lankytojams: WC patalpose, prie įėjimų ir išėjimų, laukiamajame, valgomajame ir kitose viešose ligoninės patalpose“, – pabrėžė skyriaus vedėja L. Kupčinskienė.

  

 Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika ir ligoninės medikės (antra nuotr.). 

Pasaulinę rankų higienos dieną su švente pasveikinti ligoninės darbuotojai, nuo septintos ryto besirenkantys į darbą (kitos Zitos Katkienės nuotraukos)

 

 

 

comments powered by Disqus

Papildoma informacija