Naujienos

Ir gydo, ir kenkia?

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba pernai sulaukė 1739 pranešimų apie įtariamą nepageidaujamą reakciją į vaistą (toliau – NRV). Ką derėtų žinoti apie šalutinį vaistų poveikį?

Kodėl kyla šalutinių poveikių?

Daugybė nepageidaujamų reakcijų į vaistą (NRV) yra tiesiogiai susiję su tuo, kaip vaistai veikia, patekę į žmogaus organizmą. NRV pasireiškimo tikimybė priklauso nuo daugelio veiksnių, tokių kaip paciento amžius, lytis, gretutinės ligos, kiti tuo pačiu metu vartojami vaistai ir pan.

Pavyzdžiui, vaistai kraujo spaudimui mažinti, kurių pavadinimas baigiasi galūne „prilis“ (perindoprilis, ramiprilis ir kiti), mažindami tam tikrų hormonų kiekį kraujyje, lėtai ir užtikrintai mažina kraujo spaudimą. Tačiau dėl poveikio plaučiuose esančiai medžiagai kai kuriems pacientams šie vaistai sukelia kosulį. Šiuo atveju kosulys bus NRV, o vaistų vartojimą reikės nutraukti.

Jeigu visi vaistai turi šalutinį poveikį, ar nė vienas nėra saugus?

Kiekvienas vaistas gali sukelti NRV, tačiau dauguma nedažnai. Daugybė žmonių, kurie vartoja tam tikrą vaistą, nepatiria jokios sunkios NRV. Netgi tos NRV, kurios yra apibūdinamos kaip dažnos, gali pasireikšti tik keliems žmonėms iš 100, kurie vartoja tuos pačius vaistus.

Kiekvienas pacientas, kaskart, kai gydytojas skiria vienokių ar kitokių vaistų, turėtų atsižvelgti ne tik į riziką, kurią gali sukelti NRV, bet ir į naudą, kurią gaus iš vartojamų vaistų. Kitaip tariant, visada reikia įvertinti, kad galbūt geriau patirti NRV, nei leisti dar labiau pablogėti sveikatai nevartojant vaistų, vien dėl to, kad baugu patirti šalutinį pastarųjų poveikį.

Svarbu atminti ir tai, kad, prieš registruojant vaistą, visada yra atliekamas vaisto naudos ir rizikos vertinimas. Remiantis tyrimais, vertinama galima šalutinio poveikio, kurį gali sukelti vaistas, rizika, taip pat rizika pacientui, jei liga negydoma. Vaistas registruojamas tik tuo atveju, jei įrodoma, jog vaisto nauda yra didesnė už jo riziką.

Koks gali būti šalutinis vaistų poveikis?

Šalutinis vaistų poveikis gali būti labai įvairus: tiek aiškiai juntamas galvos ar skrandžio skausmas, odos bėrimas, į gripą panašūs simptomai, tiek pojūtis, kad organizmui tiesiog kažkas yra ne taip. Tačiau ne visi žmonės, net ir patyrę vaistų šalutinį poveikį, apie tai praneša gydytojui ar Vaistų kontrolės tarnybai. Kodėl? Priežasčių greičiausiai yra kelios: vieni galbūt pamiršta tai padaryti, kiti nemano tai esant svarbiu dalyku, treti net nepagalvoja, kad nemalonią savijautą galėjo sąlygoti vartoti vaistai.

Kiekvienas pranešimas apie NRV yra labai svarbus, kadangi žmogus, pranešdamas NRV, padeda gauti daugiau informacijos apie vaistus ir prisideda prie saugesnio jų vartojimo. Pranešti reikia ir apie tas NRV, kurios yra nurodytos vaisto pakuotės lapelyje. 

Pagal atsiųstą pranešimą parengė Vilius SMAILYS

comments powered by Disqus

Papildoma informacija