Naujienos

Rugpjūtį visiems pensininkams ir neįgaliesiems bus išmokėta po 200 eurų

Birutė KYBARTIENĖ 

Šiandien, gegužės 7 d., Seimas priėmė Vienkartinės išmokos socialinio draudimo pensijų ir šalpos išmokų gavėjams įstatymą, kuriuo pensininkams ir neįgaliesiems šių metų rugpjūtį bus išmokėta vienkartinė 200 eurų išmoka.

Už tai, kad ji būtų išmokėta, balsavo 88 parlamentarai, 6 susilaikė, o 8 balsavo prieš. Tai – Mantas Adomėnas, Virgilijus Alekna, Eugenijus Gentvilas, Arvydas Anušauskas, Viktorija Čmilytė-Nielsen, Gintaras Steponavičius, Algirdas Sysas ir Aušrinė Armonaitė. Iki įstatymo priėmimo gegužės septintosios popietę Seime virte virė žodžių mūšis, buvo teikiami įvairiausi pasiūlymai. Kai kurie Seimo opozicijai priklausantys parlamentarai siūlė šią vienkartinę išmoką pensininkams ir neįgaliesiems pavadinti rinkimine. Kaip žinia, Seimo rinkimai – spalio mėn., o pinigai žmones pasieks rugpjūtį. Todėl suprantama, kad kai kuriems Seimo nariams buvo pikta, kad gera idėja išsirutuliojo ne iš jų galvų, gal iš Ramūno Karbauskio, ar iš Ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio ar dar iš kažkurio kito lūpų.Gal net aplinkybės (nelemtasis koronavirusas) padėjo, kad gimtų ši idėja. Per Vyriausybės valandą Premjeras S. Skvernelis aiškiai tiesiai pasakė, kad karantino metu senjorai turėjo papildomų išlaidų: reikėjo pirkti kaukes, dezinfekavimo skystį, pirštines... Dar anksčiau tvirtino, kad senjorai karantino metu neturėjo galimybių atidžiau pasivaikščioti po parduotuves ir paieškoti pigesnių produktų. Tačiau, kiek pastebėjo šių eilučių autorė, kovą, balandį faktiškai nesimatė ženklesnių maisto produktų akcijų, tik gegužę pigiau buvo galima nusipirkti chemijos, kosmetikos ir kitokių prekių. Tik šiandien, gegužės 7 d., vienas prekybos centras atsiuntė žinutę, kad 20 proc. pigesni koldūnai, picos, ledai... Kitas prekybos centras reklamavo, kad pigiau galima nusipirkti sviesto... Kaip žinoma, kukliau uždirbantys žmonės, o ypač nedideles pensijas gaunantys senjorai dažniausiai perka vadinamas akcijines prekes.

Būsiu atvira, kuomet išgirdau apie projektą – 200 eurų vienkartinę pašalpą skirti pensininkams ir neįgaliesiems, nusišypsojau – geras Seimo valdančiųjų sumanymas prieš rinkimus. Puikiai žinau, kad tie 200 eurų daugumai žmonių – labai dideli pinigai, ypač tiems, kurie gauna mažesnes pensijas. Žmonės juk būna pasiskaičiavę, kiek per mėnesį pinigų skirs komunalinėms paslaugoms apmokėti, kiek maistui, kiek vaistams. Todėl papildomi pinigai jiems ypač pravers. Pagaliau, kad ir anūkams pamaloninti...

Bemaž prieš pora savaičių buvau paskaičiavusi, kad, jei Seimo nariai priims įstatymą ir skirs pensininkams ir neįgaliesiems tuos 200 eurų, tai, padalijus iš 12 mėnesių, būtų 16,66 eurų mėnesinis priedas prie pensijos. Jeigu metų pradžioje ji visiems pakilo apie 8 proc., tai vieniems tie 16,66 euro būtų mažiau nei padidėjo pensija, o kitiems – panašiai. Ar koronos sukeltai ekonomikos krizei įsibėgėjus, būsimoji šalies valdžia sugebės išlipti iš ekonomikos duobės, ar sistema (šį žodį Seimo posėdžio metu pavartojo parlamentarė A. Armonaitė) bus pajėgi 2021-ųjų pradžioje pensijas padidinti nors 6-7-iais procentais? Premjeras S. Skvernelis tikino, kad pensijos turėtų didėti. Bet kas žino, kaip ten bus... Neaišku, kas laimės rinkimus, kas būsiąs premjeras, ar kils ekonomika ir kas Lietuvos laukia ateityje...

Todėl rugpjūtį į pensininkų ir neįgaliųjų banko sąskaitas įkrentantys 200 eurų būtų lyg kompensacija už 2021-uosius, jei 2021-aisias pensijos nė vienu procentu nedidėtų.

Žiūrint per YooTube Seimo posėdžio tiesioginę transliaciją, įstrigo tai, ką pasakė Seimo narys profesorius Kęstutis Glaveckas. Jis sakė, kad balsavo už Vienkartinės išmokos socialinio draudimo pensijų ir šalpos išmokų gavėjams įstatymą, išsitarė, kad ir pats gaus tuos 200 eurų, bet išsyk juos skirs labdarai, dar ir kitų savo pinigų pridės. Tai kodėl nė vienas kitas Seimo narys, gaunantis pensiją, to nepažadėjo? Neišsirutuliojo idėja pasakyti ir padaryti?

Neišeina iš galvos matytas vaizdas, kuomet Seimo posėdžio metu kai kurie parlamentarai visaip vyniojo vatą, kad pakenktų įstatymo priėmimui, nors jų širdyse galimai kirbėjo mintys, kad gerai būtų buvę, jei jų partija tą būtų sugalvojusi... Įdomiausia tai, kad vyniojo vyniojo vatą, bet balsavo už įstatymo priėmimą arba už tai, kad pensininkams ir neįgaliesiems būtų skirta 200 eurų parama.

Vienkartinė išmoka bus mokama be atskiro asmens prašymo 2020 m. rugpjūčio mėn. Jei asmeniui teisė į išvardytas išmokas atsirastų po šių metų liepos 1 d., vienkartinę išmoką jis gaus kartu su jau paskirta išmoka.

Ši vienkartinė išmoka bus paskirta be atskirų prašymų ir neturės įtakos skaičiuojant kitas asmens gaunamas išmokas, kompensacijas ar socialinę paramą. Išmoką gaus tik Lietuvoje gyvenantys žmonės, deklaravę gyvenamąją vietą arba įtraukti į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą. Vienkartines išmokas gaus apie 910 tūkst. Lietuvos žmonių.

 

 

 

 

comments powered by Disqus

Papildoma informacija