Naujienos

Atsipalaidavome, bet koronavirusas dar neišgaravo!

Birutė KYBARTIENĖ 

Šiltas oras ir žydintys sodai savaitgalį joniškiečius paskatino atsipalaiduoti ir pamiršti karantiną. Tačiau klastingasis koronavirusas neišgaravo, jis – vis dar šalia.

Kai Sveikatos apsaugos ministerija pradėjo konstatuoti apie sumažėjusius užsikrėtimo atvejus, o Vyriausybė sušvelnino karantino sąlygas ir leido dirbti kirpykloms, smulkiom verslo įmonėms, dauguma žmonių, sakytume, atsipalaidavo ir pamiršo, kad karantinas ir nustatytos griežtos taisyklės tebegalioja ir šių taisyklių būtina laikytis iki tol, kol jos bus atšauktos visiškai arba kuomet koronavirusas išnyks.

Priminsime, kad patvirtintų ligos atvejų skaičius konkretiems žmonėms Lietuvoje šiuo metu – 1485. Mirusių žmonių nuo COVID-19 ligos – penkiasdešimt, tarp jų – ir vienas joniškietis, kuris iki infekcijos pasigavimo sveikata nesiskundė ir niekuo nesirgo. Blogiausia, kad net nežinoma, nuo ko ir kada jis užsikrėtė. Iš viso šia klastinga liga buvo susirgę net penkiolika joniškiečių, nors yra rajonų centrų, kurių žmonėms pasisekė labiau – klastingasis koronavirusas juos aplenkė ar užsikrėtusių buvo vos vienas kitas. Todėl mes, joniškiečiai, privalome būti budrūs ir saugoti save. Pavojingiausia, kad yra žmonių, kurie galbūt net patys nežino, kad yra pavojingojo viruso nešiotojai ir platintojai, nes jiems nepasireiškia jokie COVID-19 ligos simptomai. Be to, kai kurie grįžta iš užsienio ir nesilaiko saviizoliacijos. Taigi, kaip išsitarė viena pažįstama joniškietė, atėjo laikas, kuomet žmogus bijo žmogaus. Nors, sakyčiau, kai kurie šiuolaikiniai žmonės dabar išvis nieko nebijo ir nepaiso karantino taisyklių. Dažniausiai tai – jauni ir pensinio amžiaus joniškiečiai.

Jauni galbūt mano, kad, jei ir susirgs, tai iš COVID-19 ligos pančių lengvai išsikapstys, nors būna ir išimčių: pasaulyje nuo šios ligos miršta ir jauni žmonės. Sakytume, ypač turėtų saugotis ir laikytis karantino pensinio amžiaus ir ypač sergantys kokiomis nors ligomis (pavyzdžiui, vėžiu, širdies ir kraujagyslių ligomis, cukriniu diabetu ir t.t.) žmonės. Deja. Pažiūrėkime, kaip kai kurie joniškiečiai elgiasi prekybos centruose, prie vitrinų, kur sudėlioti pieno produktai. Sąmoningesnis pirkėjas kiek iš toliau, laikydamasis deramo atstumo, išsirenka prekę, prieina jos pasiimti, o šalia jo lyg žaibas atsiranda kitas žmogus. Prie šio prisišlieja dar vienas. Ir taip susiburia  lyg niekur nieko, tarsi spjauna į karantino reikalavimus. Arba žmogus stovi prie bankomato pasiimti pinigų. Net ne karantino metu buvo įprasta laikytis atstumo iki pinigus imančio žmogaus. Dabar koks (-ia) nieko nebijantis (-i) šliejasi prie bankomato šono, kone prie pat kito žmogaus rankų, imančio savo pinigus, tarsi banknotus norėtų išplėšti...

Nors nesu iš tų, kurie kas savaitgalį po turgų vaikšto, tačiau reikėjo šilauogių, agrastų sodinukų... Prie prekystalių, kur prekiaujama gėlėmis, žmonių tiršta. Kaip senais gerais laikais, kai apie koronavirusą nebuvome net girdėję... Pirkėjai vienas prie kito kone prilipę, renkasi gėles, pomidorų daigus, derasi, kalbasi... Ateitų čia koks nors ką tik iš Meksikos grįžęs ir koronavirusą pasigavęs žmogus, susirgti dešimčiai perkančių – šimtaprocentinė garantija.

Iš mašinos ant ratų moteris prekiauja gardžiai kvepiančiais mėsos gaminiais. Žiūrime, deramu atstumu stovi trejetas žmonių, bet po minutės kitos ateina kiti, susigrūda vienas prie kito, ir karantinas tokiems – nė motais. Gal ir turguje kaip prekybos centruose prie kasų reikėtų geltonas juostas nupiešti? Suprantu, kad žmonėms reikia ir parduoti, ir pirkti maisto produktus, gėles, kojines ar sodinukus, bet turgaus administratorius – Joniškio butų ūkis – galėtų ne tik surinkti iš prekeivių mokesčius, bet ir pasirūpinti, kad žmonės laikytųsi karantino taisyklių. Pamatyti didžiojoje Joniškio turgavietėje karantino metu policijos pareigūną taip pat neteko, nors žmonių turguje buvo labai daug...

Nors numatytos nemažos baudos už kaukių nenešiojimą viešoje erdvėje, tačiau kai kurie žmonės to nepaiso. Vaikšto be jų arba dažnas kaukes būna nuleidęs ant kaklo. Per skverelį, esantį netoli Joniškio parko, sekmadienį nuleidęs kaukę ant kaklo žingsniavo butelius iš šiukšlių dėžių renkantis žmogus. Pasiūlius jam tą kaukę užsidėti ant veido, žmogus pareiškė, kad kaukė jį dusina...

Nepatogu, nedailu su jomis vaikščioti, bet... Savaitgaly Lietuvoje pliūptelėjo du nauji koronos židiniai: Antavilių pensionate ir Vilniaus miesto ligoninėje. Susirgo kelios dešimtys žmonių: pensionato gyventojų, ligonių ir medikų... Taigi koronavirusas neišgaravo, iš Lietuvos nepasitraukė.

Gegužės 11-ąją, pirmadienį, atvėso oras, šiek tiek palijo ir pučia stiprokas vėjas. Tarsi gamta pamatė, kokie kai kurie žmonės nedrausmingi, todėl nusprendė perspėti, kad privalo laikytis nustatytų karantino taisyklių ir reikalavimų, o valdžia – padaryti viską, kad joniškiečiai suvoktų, kas galima ir ko negalima.

 

 

comments powered by Disqus

Papildoma informacija