Naujienos

Jeigu sugedo Jūsų laikrodis, nenusiminkite, palaukite sekmadienio ir...

Birutė KYBARTIENĖ

Atrodė, kad mobilieji telefonai išstums rankinius laikrodžius, tačiau laikrodininkas Ovidijus Sora tikina, kad taip nebus, nes žmonės juos perka, tik žymiai brangesnius, kaip papuošalus, kaip investiciją, kaip relikviją.

Žmonės džiaugiasi

„Mobilusis telefonas jau po 2-3 metų praranda savo vertę, nes atsiranda naujesni modeliai, o laikrodžiai pratiksi po 20-30 metų“, – aiškino laikrodžių taisymo ir priežiūros meistras O. Sora.
Įsikūręs Joniškyje, V. Kudirkos gatvėje esančio prekybos centro ,,Tau“ patalpose, sekmadieniais iš Šiaulių atvykstantis meistras klientų nestokoja. Žmonės jam neša ne tik mechaninius ir kvarcinius rankinius laikrodžius, bet ir sieninius, pastatomus ir džiaugiasi, kad nereikia važiuoti į Šiaulius.
„Šitas laikrodukas netiksi jau keleri metai, nes Joniškyje nebuvo meistro, viliuosi, kad pataisysite“, – kalbėjo joniškietė, dėdama ant stalo dailiame keramikos „namelyje“ įstatytą laikrodį-puošmeną. Kita atėjo pasikeisti elemento. Meistras Ovidijus aiškino, kad į laikrodį negalima dėti elemento, kuris buvo skirtas žaislui. Apie tai nežinantys žmonės žaislinius naudoja, ir laikrodis nebetiksi. Meistras sakė, kad jis rankiniams laikrodžiams deda sidabro oksido elementus, kurie tarnauja vienerius ar dvejus metus. Klientui pageidaujant, pakeičia (įklijuoja) stikliukus. Jeigu laikrodis – sunkus, jeigu klientas pageidauja, atvyksta į namus.

Ir laikrodžius reikia tepti

„Jeigu automobilio vairuotojas žino, kad reikia pakeisti tepalus du kartus per metus, tai žmonės turėtų žinoti, kad jų laikrodžius kas treji metai taip pat reikia tepti“, – aiškino laikrodininkas.
Joniškietis V. M. meistrui buvo atnešęs pataisyti seną žmonos laikroduką „Čaika“. Meistrui jį apžiūrėjus ir pasakius, kiek kainuos „gydymas“, joniškietis nestebo: „Ar ne per mažai prašote?“
Visa tai byloja, kokie svarbūs žmonėms laikrodžiai: gal tėvų dovana mokyklos baigimo proga, gal senelių palikimas, gal sutuoktinis prieš daug metų įteikė?
„Turiu 60 metų senumo šveicarišką laikrodį. Iš Amerikos buvo atsiųstas. Ar galiu atvežti? Ar sutaisysite?“ – klausė priėjęs vyras.
„Į Šiaulius reikės vežti, prie kompiuterių prijungti, arba patys atvežkite į Šiaulius: esu adresu: Vilniaus g. 204 įsikūręs, kaip jums patogiau. Gal yra kokia nors dėžutė prie jo, identifikacijos numeris?“ – klausinėjo laikrodininkas.
Klientui nuėjus, O. Sora aiškino, kad kartais akimi sunku pamatyti, kodėl stringa, kodėl neina, tai laikrodžius (mechaninius) pajungia prie testatorių, ir kompiuteris pagal tiksėjimą ar užstrigimą pasako, kurioje vietoje bėda.

Šveicarai saugo gamybos paslaptis

Pasak jo, mechaninį šveicarišką laikrodį galima sutaisyti, tačiau ne visada... Jeigu neturi reikiamos detalės, nieko nepeši, o šveicariškų laikrodžių gamintojai nelinkę parduoti detales, siūlo atsiųsti patį laikrodį, kurį sutaisys patys.
„Jie labai saugo savo gamybos paslaptis. Man atrodo, Lietuvoje vos vienam meistrui jie siunčia detales ir suteikta teisė taisyti šveicariškus laikrodžius, kurie yra patys geriausi pasaulyje“, – sakė O. Sora.

Patiksi dvi savaites ir...

Užsiminus, kad dabar Lietuvoje yra nemažai Kinijoje pagamintų laikrodžių, kurie patiksi savaitę, dvi ir tenka mesti, meistras kalbėjo, kad yra visokių kinų laikrodžių, reikia žinoti firmų pavadinimus. Pasak jo, kinai 300 metų gamina laikrodžius. Yra jų labai gerų, kaip ir geras kinų porcelianas, tačiau yra firmų, kurios daro pigius, prastos kokybės laikrodžius“, – aiškino O. Sora.
Paprašius meistras pasakė dar kelių prestižinių laikrodžių gamintojų firmų pavadinimus: „ORIENT“, „TISSOTI“, „CASIO“, „CITIZEN“.
Pasak jo, jeigu laikrodis kainuoja 600 litų, tai dar nereiškia, kad jis – geras. Gal laikrodžių mechanizmų vertė – tik 50 litų, o visa kita – už dizainą.
„Sąžininga pardavėja turėtų paaiškinti, koks yra laikrodžio mechanizmas, kokia jo vertė, kur jis pagamintas ir kt. Jeigu negali nieko pasakyti, tai signalas, kad pirkti nereikėtų“, – aiškino jis.

Puošmenai – 48 metai

Paklausus, kokį seniausią laikrodį teko taisyti, meistras pasisukęs atsakė, kad atremtą į sieną ir belaukiantį šeimininko, kad pasiimtų.
O. Soros sutaisytam dailiam sieniniam laikrodžiui – 48 metai. „Tai – švytuoklinis laikrodis su vokiškais mechanizmais. Netgi neprisukamas. Tereikia prikabinti du svarsčius, kurių vienas sveria 3 kg. Žavingas, subtilus skambesys, dailus dekoras, dizainas. Ar ne puošmena? – pakabinęs svarsčius ir gėrėdamasis aiškino laikrodininkas, pridūręs, kad, paėmęs taisyti brangesnį nei 1000 litų kainuojantį laikrodį, naudojasi draudimo paslaugomis.
„Nesėkmės atveju (jei įsukai ne ten varžtelį, antrą kartą į tą pačią vietą neįsuksi – laikrodžiai turi slaptas vietas) draudimo kompanija kompensuos“, – pasakojo.
Paklausus, ar laikrodininkas gali nustatyti tikrąją laikrodžio vertę, O. Sora atsakė, kad gali pasakyti tik maždaug, tikslios vertės pasakyti negalįs, reikia kreiptis į tikrą žinovą, be to, metams bėgant, laikrodžio vertė auga.
Jo sutaisytą dailųjį 48 m. sieninį laikrodį jis įkainuotų 800-1000 litų.
Rankinius puošia ne tik paties laikrodžio dizainas, bet ir apyrankės. Pavyzdžiui, „Condor“ apyrankės, kurių galima įsigyti pas meistrą, laikrodžiams kainuoja nuo 10 iki 490 litų.
„Brangios, 490 litų kainuojančios apyrankės padarytos iš aligatorių odos. Jos ypatingai minkštos, tvirtos. Apyrankės minkštumas – prestižo ženklas“, – aiškino meistras.
Joniškiečiams jau nereikia važiuoti į Šiaulius, laikrodžius taiso arba priima taisyti ir Joniškyje, V. Kudirkos gatvėje, prekybos centre „Tau“. Meistras atvyksta sekmadieniais ir dirba nuo 8 iki 17 val.

Laikrodininkas O. Sora su seniausiu, 48 metų, jo pataisytu joniškiečio laikrodžiu
B. Kybartienės nuotr.

comments powered by Disqus

Papildoma informacija