Naujienos

Sergantys onkologinėmis ligomis kviečiami skiepytis nuo COVID-19

Zita KATKIENĖ 

Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikoje tęsiamas pacientų, 24 mėnesius nuo ligos pradžios gydomų dėl onkologinių susirgimų, vakcinavimas COVID-19 vakcina.

                

Skiepijami žmonės gydomi ne tik Onkologijos klinikoje, Dienos centre, bet ir ambulatoriškai. Sunkios būklės ligoniai neretai atsisako skiepo, pasitaikė, kad ir nesulaukė revakcinacijos, nes nelengvą kovą su vėžiu pralaimėjo. Onkologinių ligonių vakcinacijos organizatorės ragina aktyviau skiepytis, nes tai vienintelė galimybė vėl jaustis saugiai.

Atsakomybė už kiekvieną vakciną

Nors ligoninėje šiuo metu yra 2800 ligonių, gydomų dėl onkologinės ligos ir gavusių pranešimus skiepytis, nustatytą dieną atvyksta ne visi. Pirmuoju etapu iš šio beveik trijų tūkstančių onkologinių ligonių vakcinacijos sąrašo skiepytis atvyko tik 606 pacientai. Visi jie gavo talonėlį revakcinacijai, kuriame nurodytas ne tik atvykimo laikas, bet ir telefono numeris, kuriuo galėtų skambinti, jei po skiepo iškiltų kokių neaiškumų ar pašalinių poveikių. Deja, revakcinacijai po trijų savaičių neatvyko net dešimt žmonių. Keletas susirgo COVID-19, vienas mirė dėl onkologinės ligos, kiti atsisakė antrojo skiepo.

Revakcinuoti buvo 596 onkologiniai ligoniai. Visi jie gavo skiepijimo sertifikatą, kuriame nurodyta, kada ir kokia vakcina buvo paskiepyti. Onkologijos klinikos vyresnioji slaugos administratorė Daiva Juškevičienė organizuoja onkologinių ligonių revakcinaciją ir labai stengiasi, kad nei vienas brangios vakcinos flakonas neliktų nepanaudotas. Todėl skiepijamų žmonių sąrašai nuolat atnaujinami, jei kas neatvyksta vakcinuotis, į jo vietą ieškomas kitas žmogus.

„Labai tenka vargti, kai reikia rasti žmogų skubiai, bet jaučiame didelę atsakomybę dėl vakcinų. Iš Laboratorinės diagnostikos skyriaus šaldytuvo stengiamės imti tiek vakcinos flakonų, kiek skiepijimui pakviesta žmonių, ir nei vieno flakono dar neišpylėme,“ – sakė D. Juškevičienė.

Klinikos vyresnioji slaugos administratorė džiaugėsi ir atsakingai dirbančia komanda. Bendrosios praktikos slaugytojos Lina Sviridovienė ir Rasa Lukoševičienė skiepija COVID-19 vakcina ne tik onkologinius ligonius, bet ir ligoninės medikus. Medicinos registratorės Jurgita Jankauskienė ir Daiva Damanskienė sudaro sąrašus, kuriuos, deja, nuolat tenka koreguoti. Todėl visi, gydomi dėl onkologinių ligų ir pageidaujantys skiepytis nuo COVID-19, gali skambinti į klinikos registratūrą tel.: (8 41) 52 64 33 ir (8 41) 52 64 37.

Net minties nebuvo atsisakyti skiepų

Tarp 126 atvykusiųjų skiepytis antruoju etapu, dauguma skiepo atžvilgiu nusiteikę pozityviai. Tik keli prisipažino, kad skiepytis paragino vaikai ar net vaikaičiai, nes baiminasi, kad dėl sunkios onkologinės ligos ir rizikingo amžiaus COVID-19 įveikti gali būti per sunku.

Šiaulietė Nijolė Griciūtė dirba siuvėja. Nors kolektyve kilo COVID-19 infekcijos židinys, jai pavyko išvengti užkrato, tad ir antikūnų neįgijo. Bet skiepytis neskubėjo. Pasiryžo paraginta draugės, kuri jau buvo pasiskiepijusi klinikoje ir pasakė, kad onkologiniai ligoniai vakcinuojami „Pfizer/BioNTech“ vakcina.

               

Moteris jau keletą dešimtmečių kasmet skiepijosi nuo gripo. Ypač, kai buvo diagnozuota krūtų vėžio 3-oji stadija. Pati pažastyje aptiko gumbelį ir kreipėsi į medikus. Buvo atlikta mamograma, echoskopija ir patvirtintas auglys, pažeidęs ne tik krūtį, bet ir limfmazgius. Teko iškęsti aštuonis chemoterapijos seansus, 25 spindulinės terapijos kursus, krūties operaciją, po kurios laukė ir reabilitacija Šventojoje.

Panašus gyvenimo išbandymas teko ir šešiasdešimtmečiui šiauliečiui Sigitui Einikiui. Prieš praėjusių metų Kalėdas jam diagnozuotas piktybinis stemplės auglys, tad visos pastarosios šventės leidžiamos ne tik karantine, bet ir ligos patale. Chemoterapijos ir radioterapijos dienos stacionare dar lašinamos lašinės, kurių skirti 28 seansai. Dar laukia spindulinė terapija. Ar to pakaks, ar teks dar stemplę operuoti, gydytojai dar pasakyti negali – laukia gydymo rezultatų.

                 

Būdamas Dienos stacionare, kur buvo taikoma chemoterapija, S. Einikis ir sulaukė žinios, kad gali būti paskiepytas nuo koronaviruso. Jis buvo vienas iš tų žmonių, kuris skiepytis kviečiamas vietoje neatvykusio žmogaus. Šiaulietis, dirbantis dvejose įmonėse, vienos iš kurių savininkai savo darbuotojus skiepija nuo erkinio encefalito, net neabejoja skiepų nauda, tad labai džiaugiasi šia galimybe.

Nuotraukoje viršuje:

Bendrosios praktikos slaugytojos Lina Sviridovienė (iš kairės) ir Rasa Lukoševičienė, klinikos vyresnioji slaugos administratorė Daiva Juškevičienė, medicinos registratorės Jurgita Jankauskienė ir Daiva Damanskienė pasiryžusios dirbti taip, kad nei vieno vakcinos flakono netektų prarasti. 

Z. Katkienės nuotraukos 

 

comments powered by Disqus

Papildoma informacija