Naujienos

Kilo namas iš įmonės lėšų

Jonas DAGYS

Vienos Šiaulių apskrityje esančios bendrovės direktorius ir vienintelis akcininkas naudojo bendrovės lėšas savo asmeninio namo statybai. Padaryta žala valstybei. Verslininkui teks sumokėti nuslėptą 51 tūkst. eurų.

Verslininkas vienu metu remontavo ir gamybinį pastatą, ir statė gyvenamąjį namą. Tai turėjo pridengti įmonės lėšų naudojimą savo reikmėms, o tuo pačiu leido reguliuoti statomo privataus namo vertę, kad pernelyg neišaugtų, išlaidas už statybines medžiagas ir statybos darbus priskiriant tai gamybiniam pastatui, tai namui. Jį vėliau bendrovės savininkas pardavė sau pačiam, už jam „patinkamą“ kainą.

„Mokesčių specialistai tikrindami įmones nustato, kad įmonės lėšos naudojamos asmeninėms reikmėms, susijusioms su poilsiu, pramogomis, prabangos daiktais ar kasdiene buitimi. Tas pats nutiko ir minimu atveju. Išanalizavus bendrovės gautas ir išrašytas sąskaitas faktūras bei kitus prekių ar paslaugų įsigijimo dokumentus paaiškėjo, kad verslininkas siekė sumažinti įmonės apmokestinamąjį pelną ir išvengti PVM, pajamų, Sodros mokesčių, asmeninėms reikmėms skirtų pirkinių PVM įtraukdamas į įmonės PVM atskaitą, o jų įsigijimo išlaidas priskirdamas leidžiamiems atskaitymams“, – sakė Šiaulių AVMI Kontrolės departamento atstovė Simona Iljičiovienė.

Bendrovė pirko 26 įvairaus dydžio vitrininius langus. Jų mokesčių specialistai gamybinėse patalpose nematė, nors kai kurie jų įspūdingo dydžio – po 13 kvadratinių metrų. Gamybinių patalpų langai nesiekė ir pusantro kvadratinio metro. Tarp sąskaitų faktūrų – ir namo stogo šiltinimo darbų pirkimas. Bendrovės direktorius labai stengėsi įrodyti, kad gerintas gamybinių patalpų stogas. Jam nepavyko nuneigti surinktų svarių įrodymų: priešpriešinės informacijos – kas, kada ir kur atliko stogo šiltinimo darbus. Beje, bendrovei parduodant namą bendrovės savininkui, „pasimiršo“ vandens gręžinys. Jis liko bendrovei lyg šaltinis, generuojantis sąnaudas įmonei, o savininkui – naudą. Iš viso bendrovės direktorius savo namui iki mokestinio patikrinimo buvo „padovanojęs“ daugiau kaip 67 tūkst. Eur sąnaudų ir jomis sumažinęs mokėtiną pelno mokestį. Padedant mokesčių specialistams, minimos bendrovės įsiskolinimas valstybės biudžetui padidėjo 51 tūkst. eurų.

„Per 2020 m. VMI 72 kontrolės veiksmų metu nustatė asmeninių poreikių tenkinimo įmonių lėšomis bei pajamų gavimo natūra atvejus. Šių kontrolės veiksmų metu į biudžetą priskaičiuotos mokėtinos/deklaruotinos mokesčių ir su jais susijusios sumos iš viso sudarė apie 1,5 mln. eurų.

Per šių metų I ketvirtį VMI 31 kontrolės veiksmo metu nustatė asmeninių poreikių tenkinimo įmonių lėšomis bei pajamų gavimo natūra atvejus. Šių kontrolės veiksmų metu į biudžetą priskaičiuotos mokėtinos/deklaruotinos mokesčių ir su jais susijusios sumos iš viso sudarė beveik 254 tūkst. eurų“, – komentavo Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos atstovė Elona Limantienė. 

VMI primena, kad apie įvairius pastebėtus mokestinius pažeidimus gyventojai gali pranešti pasitikėjimo telefonu 1882, taip pat užpildę elektroninę anketą svetainėje https://www.vmi.lt/evmi/stop-seseliui

comments powered by Disqus

Papildoma informacija