Šiaulių gydytojai pademonstravo, kad medicinoje tai, kas atrodo neįmanoma, gali tapti realybe

Šiaulių gydytojai pademonstravo, kad medicinoje tai, kas atrodo neįmanoma, gali tapti realybe

Tie gydytojai – Respublikinės Šiaulių ligoninės endoskopuotojas Justas Birutis ir chirurgas Mindaugas Šatkauskas.

Atrodė neįmanoma

Sudėtinga tulžies latakų liga susirgusiam pacientui padėti, atrodė, bus neįmanoma, nes pacientui buvo atlikta skrandžio apylankos operacija viršsvoriui gydyti. Ši nutukimo operacija, pakeitusi virškinamojo trakto anatomiją, atėmė galimybę pasiekti paciento dvylikapirštę žarną. Savo darbą mylintys aukštos kvalifikacijos specialistai nepasirinko lengvesnės galimybės – chirurginės operacijos. Pritaikę žinias maksimaliai bei suvieniję jėgas, pasirinko sau sudėtingesnį, bet mažiau pacientą traumuojantį būdą.

Kai į Diagnostikos centro endoskopijų skyriaus koordinatorių Justą Birutį kreipėsi pusamžis pacientas ir jam buvo diagnozuota tulžies latakų onkologinė liga, dėl kurios tulžis nebegali nutekėti iš kepenų į dvylikapirštę žarną, patyrusiam ir aukštos kvalifikacijos specialistui buvo aišku – patologija sunkiai įveikiama.

„Kai žmogus pagelsta, reikia atstatyti tulžies drenažą. Nutekėjimui atstatyti reikia implantuoti protezą į tulžies lataką, kuris yra užspaustas navikinių masių“, – paaiškino gydytojas sudėtingą, tačiau net ir ne medikui suprantamą medicininę intervenciją.

Medikas, atliekantis šią procedūrą pacientams su įprasta virškinamojo trakto anatomija, patenka į dvylikapirštę žarną lygiai taip pat, kaip skrandžio tyrimo metu – per burną, stemplę, skrandį. Tada, pasiekęs dvylikapirštę žarną, pasiekia tulžies lataką ir implantuoja protezą, kurio dėka ir atstatomas tulžies nutekėjimas iš kepenų į dvylikapirštę žarną. Endoskopuotojams tai kasdienybė, nes kasdien ir labai daug atliekama tokių procedūrų.

Kliūtis – buvusi operacija

Pacientas buvo po nutukimo operacijos, kurios metu skrandis padalinamas į dvi dalis. Didžioji skrandžio dalis yra atjungiama nuo tiesioginio virškinamojo trakto ir paliekama toje anatominėje vietoje, kur ir buvo. O iš kitos skrandžio mažos dalytės suformuotas mažas 60 ml. tūrio skrandelis. Ši operacija medikų vadinama auksiniu standartu nutukimui gydyti. Sumažinus skrandį, žmogui tenka riboti maisto kiekį ir jis netenka svorio. Drauge su viršsvorio netekimu išsprendžiamos ir kitos sveikatos problemos – gretutinės ligos.

Dabar, atlikus tyrimą, paaiškėjo, kad dėl skrandžio apylankos operacijos, pakeitusios anatomiją, per burną niekaip neįmanoma pasiekti dvylikapirštės žarnos.

Tačiau gydytojai nenuleido rankų. Konsultuoti paciento buvo pakviestas ir onkochirurgas Mindaugas Šatkauskas. Buvo aišku, kad pacientą operuoti – paprasčiausias kelias, nors tai – sudėtinga chirurginė operacija, kurios metu pasiekus tulžies latakus formuojamos jungtys su žarnomis arba vedami drenai užtikrinantys tulžies drenažą iš kepenų. Tačiau chirurginė operacija būtų daug labiau traumuojanti pacientą. Taip pat ilgas ir daug diskomforto sukeliantis pooperacinis laikotarpis.

„Drauge su chirurgu Mindaugu Šatkausku galvojome, kaip šiam pacientui padėti minimaliai invazyviomis procedūromis“, – prisiminė gydytojas svarstymus, kurių metu medikai sutelkė įgytas žinias ir rado išeitį.

Buvo priimtas sprendimas suvienyti jėgas. J. Birutis sakė, dažnas atvejis, kai chirurgija ir endoskopija dirba išvien. Laparoskopijos metu patekęs į pilvą su kamera ir manipuliatoriais, surado chirurgų atjungtą skrandį, į kurį įvedė papildomą vamzdelį. Per šį vamzdelį galėjo patekti su endoskopu. Medikai, patekę į atjungtąjį skrandį, galėjo pasiekti dvylikapirštę žarną ir, pasiekus tulžies latakus, atstatyti tulžies nutekėjimą iš kepenų implantuojant protezą, ir paciento gelta regresavo, susitvarkė.

Baigę procedūrą medikai pašalino endoskopą, o skylę, esančią skrandyje, užsiuvo. Tam pilve buvo padaryti keturi pjūveliai – keturios operacinės žaizdos, kurios buvo užsiūtos.

Medikai neslėpė džiaugsmo dėl šio paciento.

„Nenuleidome rankų, sugalvojome išeiti ir įdomiai gavosi“, – šypsojosi J. Birutis. Respublikinės Šiaulių ligoninės medikai rėmėsi kitų patirtimi, maksimaliai pritaikė įgytas žinias ir pasiekė neįtikėtino rezultato. Pacientui labai pasisekė. O Šiaulių gydytojai parodė puikų pavyzdį, kad medicinoje tai kas atrodo neįmanoma, gali tapti realybe.

www.joniskiodienos.lt

Respublikinės Šiaulių ligoninės onkochirurgas Mindaugas Šatkauskas (kairėje) ir endoskopuotojas Justas Birutis dar kartą įrodė, kad, suvienijus chirurgijos ir endoskopijos galimybes, galima pasiekti neįtikėtinų rezultatų.

Zitos Katkienės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *