Paauglys skundėsi stipriu pilvo skausmu, bet buvo blogiau nei apendicitas…

Paauglys skundėsi stipriu pilvo skausmu, bet buvo blogiau nei apendicitas…

Nuo apendicito mažiausiai 20 metų nėra miręs nei vienas vaikas, o pokovidiniu sindromu ne tik sunkiai sergama, bet nuo jo ir mirštama.

Vaikų chirurgai įspėja, kad tėvams labai svarbu žinoti, ko galima tikėtis, jei vaikas neseniai sirgo COVID-19 liga arba turėjo kontaktą su sergančiuoju. Nors sindromo klinika pradžioje labai panaši į ūminio apendicito, tačiau skirtumas didžiulis, nes nuo apendicito mažiausiai 20 metų nėra miręs nei vienas vaikas, o pokovidiniu sindromu ne tik sunkiai sergama, bet nuo jo ir mirštama.

Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos Vaikų chirurgijos, ortopedijos-traumatologijos centro vaikų chirurgams vis dažniau tenka diagnozuoti klastingą pokovidinį daugiasisteminį uždegiminio atsako sindromą. Keletą vidaus organų sistemų pažeidžianti liga sunkiai diagnozuojama, o, nustačius sindromą, vaikui reikalingas intensyvus gydymas, dažnai intensyviosios terapijos skyriuje.

Manė, kad kažko užvalgė

Iš Joniškio ligoninės į Moters ir vaiko kliniką atvežtas paauglys skundėsi stipriu pilvo skausmu. Joniškio medikai įtarė ūminį apendicitą, bet kadangi ligoninėje nėra vaikų chirurgo, paauglį pervežė į Šiaulius.

Penkiolikmetis pasakojo, kad blogai pasijuto Naujųjų metų išvakarėse. Atrodė, kad kažko užvalgęs: skaudėjo pilvą, galvą, sukilo temperatūra. Vis dėlto nei tėvams, nei pačiam paaugliui neatrodė, kad gali būti kažkas rimto, kad reikia medikų pagalbos.

„Kai sveikata dar labiau pablogėjo, nuvažiavome į Joniškio ligoninės priimamąjį“, – pasakojo dabar jau po operacijos sveikstantis pacientas ir džiaugėsi, kad šiuo metu jaučiasi geriau, negu tada, kai atvyko į ligoninę.

Vaikų chirurgei Idilei Vansevičienei ir jos kolegoms šis pacientas sukėlė daug nerimo. „Įtarus ūminio apendicito diagnozę, nuspręsta operuoti. Operacijos metu pašalinta kirmėlinė atauga. Tačiau, nepaisant skirto gydymo, pacientas sveiko daug lėčiau nei kiti vaikai, ir klinikiniai simptomai išliko. Aiškinomės kodėl,“ – pasakojo gydytoja I. Vansevičienė.

Medikai netruko suprasti, kad išoperuotas ūminis apendicitas – tik antrinė diagnozė. Juolab, kad pakitimai nežymūs, o paciento būklė blogėjo. Todėl įtartas pokovidinis daugiasisteminis uždegiminio atsako sindromas, kurį vaikų chirurgams jau ne kartą teko gydyti prieš tai.

Ligos paiešką apsunkino ir tai, kad paciento COVID-19 testas buvo neigiamas ir ligonis teigė, kad COVID-19 infekcija nesirgęs, tik klasėje buvo sergančiųjų.

Diagnozei patvirtinti buvo atlikta daug tyrimų, siekiant ištirti galimai pažeistas kitas organų sistemas. Atliktas ir antikūnių tyrimas prieš COVID-19 virusą ir nustatytas nemažas jų kiekis, kas rodė buvusį kontaktą su virusu. Radus pakitimų kitose organų sistemose, nustatytas klastingas pokovidinis uždegiminio atsako sindromas, galintis pažeisti skirtingas organų sistemas: krešumo, širdies ir kraujagyslių, nervų sistemą, inkstus, odą, virškinamąjį traktą ir, gerokai rečiau nei suaugusiems, – kvėpavimo sistemą.

Nauja klastinga liga

Pasak vaikų chirurgės Idilės Vansevičienės, šis sindromas – nauja liga, kurios nebuvo iki šiol. Tai yra sirgimo COVID-19 liga pasekmė, vaiko labai stiprus imuninis atsakas į SARS COV-2 virusą. Anksčiau, viruso pasireiškimo pradžioje, buvo manyta, kad vaikai praktiškai neserga, serga tik suaugusieji, kurie ir patiria sunkių komplikacijų, gydomi reanimacijos skyriuose. Vis dėlto, laikui bėgant, populiacijai esant ilgesnėje ekspozicijoje su virusu, pastebėta, kad vaikai taip pat serga, bet jie serga kitaip.

Anot gydytojos, vaikams dažniausiai pažeidžiami ne plaučiai ar kvėpavimo takai, bet daugiausia virškinamasis traktas, todėl juos dažniausiai vargina pilvo skausmai, pasireiškiantys vaikams po kontakto su sergančiuoju COVID-19 praėjus 2-6 savaitėms. Vaikas gali net nežinoti, kad turėjo kontaktą su sergančiuoju, nes nejautė jokių ligos simptomų, tad ir nebuvo tikrinamas.

„Daugumai vaikų po kontakto gali ir nepasireikšti jokie simptomai. Tačiau kai kuriems iš jų vėliau pasireiškia labai stiprus uždegiminis atsakas, pažeidžiantis kelias organizmų sistemas, – pabrėžė vaikų chirurgė I. Vansevičienė. – Tai karščiavimas, pilvo skausmai, kartais skystas tuštinimasis. Tai panašu į ūminį apendicitą. Taip pat gali būti pažeidžiama ir širdies bei kraujagyslių sistema, gali būti ir širdies ritmo sutrikimų, širdies audinio uždegimas, kraujagyslių išsiplėtimas. Gali būti pažeidžiami ir plaučiai, nors gerokai rečiau. Pasitaiko ir nervų sistemos pažeidimų, gali būti pažeidžiami inkstai, oda, galima pastebėti bėrimą. Jeigu yra bėrimas, stiprus pilvo skausmas, karščiavimas, gydytojai svarsto apie pokovidinio daugiasisteminio sindromo galimybę. Jei vaikas dviejų mėnesių laikotarpiu turėjo kontaktą su sergančiuoju COVID-19, reikėtų pagalvoti apie šį sindromą. Reikėtų ypač atkreipti dėmesį, jei pilvas būna labai skausmingas, uždegiminiai rodikliai labai aukšti, palyginus su virusinių kvėpavimo takų uždegimų rodikliais.“

Chirurgui susidaro įspūdis, kad gali būti trūkęs apendicitas. Kartais padeda diagnozuoti echoskopijos tyrimas, bet ne visada, nes echoskopija ne visada galima pastebėti kirmėlinę ataugą – priklauso nuo jos padėties, nuo uždegimo lygio ir kitų faktorių. Gali būti, kad kirmėlinė atauga sustorėjusi antriniu būdu kartu su žarnynu. Skysčio irgi dažniausiai būna, bet ne visada. Kartais būna ir ūminis apendicitas ir šis sindromas kartu, tada pacientas operuojamas. Tačiau, jei vaikas po operacijos vis tiek karščiuoja, nepaisant, kad pašalinta uždegimo priežastis, uždegimo rodikliai vis tiek kyla, tai leidžia įtarti, kad yra pokovidinis sindromas ir atliekami papildomi tyrimai: širdies funkcijos įvertinimas, kvėpavimo takų, kraujo krešumo tyrimai, inkstų funkcijos tyrimai ir daug kitų. Remiantis jais ir nustatoma, kad yra šis sindromas.

„Labai svarbu, kad tėvai žinotų, ko galima tikėtis, jei vaikas susirgo arba neseniai turėjo kontaktą su COVID-19 liga“, – akcentavo chirurgė I. Vancevičienė ir ragina tėvus negalvoti, kad vaikai neserga COVID-19 arba serga nesunkiai, nes net ir lengva, besimptomė ligos forma vaikui gali būti labai pavojinga, jei išsivysto klastinga komplikacija – pokovidinis daugiasisteminis uždegiminis sindromas, kuris gydomas ilgai ir intensyviai.

www.joniskiodienos.lt

Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos Vaikų chirurgijos, ortopedijos-traumatologijos centro vaikų chirurgė Idilė Vansevičienė įspėja tėvus, kad vaikui nesunkiai persirgta COVID-19 liga arba net kontaktas su sergančiuoju gali tapti klastingos naujos ligos – pokovidinio daugiasisteminio uždegiminio atsako sindromo pradžia.

Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos Vaikų chirurgijos, ortopedijos-traumatologijos centro vaikų chirurgei Idilei Vansevičienei, kaip ir kolegoms, iš Joniškio ligoninės atvežtas paauglys sukėlė daug nerimo.

Zitos KATKIENĖS nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *